Å styrke håpet til en pasient med Amyotrofisk lateralsklerose (ALS)
Abstract
Tittel
Å styrke håpet til en pasient med Amyotrofisk lateralsklerose (ALS)
Bakgrunn for valg av tema
ALS er en nevrodegenerativ sykdom som rammer omkring 300 – 400 personer i Norge hvert år. I den kliniske praksisen i sykepleieutdanningen møtte jeg en ALS pasienten og observerte at sykepleierne ikke i tilstrekkelig grad vektla det å formidle håp. I tillegg til dette har jeg en interesse for ALS sykdommen og dens konsekvenser. Jeg ønsker derfor å lære mer om hvordan sykepleieren kan styrke håpet til denne pasientgruppen.
Problemstilling
Hvordan kan sykepleier styrke håpet til en pasient med ALS innlagt i sykehjem?
Fremgangsmåte
I denne bacheloroppgaven har jeg valgt litteraturstudie som metode. Jeg har benyttet meg av pensumlitteratur, faglitteratur og forskningsartikler. I tillegg har jeg valgt å ta med egne erfaringer for å belyse problemstillingen.
Oppsummering
Det kommer frem i forskningsartikler og litteratur at håp er en slags indre drivkraft som hjelper pasienten til å overvinne sykdommen og få mest mulig kontroll over livet. Et interessant funn var at hos noen ALS pasienter ble håp ansett som et hinder for å kunne takle sykdommen. Håp er et sentralt begrep innenfor sykepleiefaget og spesielt for en pasient med ALS. Å lytte til pasienten, skape kontakt via kommunikasjon og anerkjenne pasientens følelser er være viktige momenter som kan styrke pasientens håp. For at sykepleieren kan hjelpe pasienten til å styrke håpet, kreves det at sykepleieren har kunnskaper om hva håp er, og hvilke faktorer som kan svekke eller styrke håpet.