Elektrifiseringen av fergesektoren i Norge: en analyse av samarbeidet mellom oppdragsgiver, fergeoperatør og nettselskap
Abstract
I denne studien undersøker vi hvilke faktorer som har påvirket nye samarbeidsrelasjoner mellom oppdragsgiver, fergeoperatører og nettselskap ved utbygging av ladeinfrastruktur som er nødvendig for elektrifiseringen av norsk fergesektor. Elektrifiseringsprosessen av norske ferger har blitt satt i gang av politiske beslutninger basert på nasjonale og internasjonale klimamål, uten at alle konsekvenser var kartlagt på forhånd. Formålet med oppgaven har vært identifisere hvilke faktorer som påvirker samarbeidsrelasjonene mellom de sentrale aktørene, slik at aktører kan se hvor de bør sette søkelyset på ved fremtidige elektrifiseringsprosesser. Slik ønsker vi å bidra til at de over 70 kommende elektriske fergene i bestilling blir satt i drift enklest mulig.
Oppgaven bygger på en komparativ casestudie der vi ser på de sentrale aktørene ved to ulike fergesamband. Datainnsamlingen er dermed gjort ved å bruke dybdeintervjuer fra nettselskap, fergeoperatør og oppdragsgiver ved fergesambandene Anda – Lote og Halhjem -Våge. Våre funn tyder på at samarbeidet har blitt påvirket av flere faktorer. Manglende kommunikasjon i utbyggingsprosessen for ladeinfrastruktur, monopolistrollen til nettselskapene og offentlige reguleringer er identifisert som viktige faktorer som påvirker samarbeidet negativt. Samtidig viser vi at konflikt og uenigheter underveis i elektrifiseringsprosessen har vært en trigger for forbedring.
Description
Masteroppgave i innovasjon og ledelse, Høgskulen på Vestlandet, campus Bergen