• norsk
    • English
  • norsk 
    • norsk
    • English
  • Logg inn
Vis innførsel 
  •   Hjem
  • Høgskulen på Vestlandet
  • Fakultet for ingeniør- og naturvitskap / Faculty of Engineering and Science
  • Institutt for miljø- og naturvitskap
  • Vis innførsel
  •   Hjem
  • Høgskulen på Vestlandet
  • Fakultet for ingeniør- og naturvitskap / Faculty of Engineering and Science
  • Institutt for miljø- og naturvitskap
  • Vis innførsel
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Blåhenbekksvartskiferen: et vindu i ordovisisk paleogeografi og avsetningsmiljø

Tresselt, Ragnhild Yanine Kjølseth; Oppistov, Torill Gilje; Helgheim, Sigrid Øien
Bachelor thesis
Thumbnail
Åpne
Tresselt_Oppistov_Helgheim.pdf (10.38Mb)
Permanent lenke
http://hdl.handle.net/11250/2456296
Utgivelsesdato
2017
Metadata
Vis full innførsel
Samlinger
  • Institutt for miljø- og naturvitskap [569]
Sammendrag
Blåhenbekksvartskiferen: et vindu i ordovisisk paleogeografi og avsetningsmiljø tar for seg den geologiske historien rundt svartskiferen funnet i området ved og rundt Blåhenbekken i Sør-Trøndelag, og hvilket av de to forhistoriske kontinentene Laurentia og Baltika den stammer fra. Dette undersøkes ved å kartlegge området rundt Blåhenbekken og ta prøver av svartskiferen, slik at den geokjemiske sammensetningen kan sammenlignes med tilsvarende prøver fra andre svartskifre i regionen, ettersom det er noenlunde avklart hvilket kontinent enkelte av disse stammer fra. Arbeidet gjort i denne oppgaven og den påfølgende diskusjonen konkluderer med at Blåhenbekksvartskiferen hører til Fundsjøgruppen, og at det dermed er sannsynlig at den ble avsatt ved den baltiske kontinentalmarginen. Dette er sannsynlig ettersom Blåhenbekksvartskiferen har høyest innhold av uran og vanadium av alle svartskifrene i Trondheimsdekkekomplekset.

Den geokjemiske signaturen ellers er nokså differensiert. Flere faktorer påvirker signaturene, som hvorvidt det er reduserende forhold i vannsøylen og sedimentet eller ikke, om det er høy eller lav produktivitet, samt ulike prosesser under metamorfosen som skjedde under den kaledonske fjellkjededannelsen.
Beskrivelse
Geologi og geofare GE491 01.06.2017

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit
 

 

Bla i

Hele arkivetDelarkiv og samlingerUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifterDenne samlingenUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifter

Min side

Logg inn

Statistikk

Besøksstatistikk

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit