• norsk
    • English
  • norsk 
    • norsk
    • English
  • Logg inn
Vis innførsel 
  •   Hjem
  • Høgskulen på Vestlandet
  • Fakultet for ingeniør- og naturvitskap / Faculty of Engineering and Science
  • Institutt for miljø- og naturvitskap
  • Vis innførsel
  •   Hjem
  • Høgskulen på Vestlandet
  • Fakultet for ingeniør- og naturvitskap / Faculty of Engineering and Science
  • Institutt for miljø- og naturvitskap
  • Vis innførsel
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Geomorfologi og strukturer på det ustabile fjellpartiet Tussen, Luster kommune, Sogn og Fjordane

Aspaas, Andreas Grøvan; Galåsen, Martin
Bachelor thesis
Thumbnail
Åpne
Apaas_Galåsen.pdf (12.00Mb)
Permanent lenke
http://hdl.handle.net/11250/2454214
Utgivelsesdato
2017
Metadata
Vis full innførsel
Samlinger
  • Institutt for miljø- og naturvitskap [569]
Sammendrag
Det potensielle fjellskredområdet Tussen befinner seg i en ØSØ vendt breerodert dalside i den indre delen av Sognefjorden. En kombinasjon av romlig analyse i GIS, feltobservasjoner av struktur og geomorfologi, og DIPS analyse er brukt i undersøkelsen av det ustabile fjellpartiet. De strukturgeologiske målingene ble utført med høyrehåndsregelen der strøkretning/fallvinkel ble målt med Brunton TRUARC™ 15 kompass.

To regionale lineamenter er tydelige i området og danner tilnærmet vertikale sprekkesett. De NØ-SV gående sprekkesettene kan være reaktivert etter den siste istiden og danner grabenlignende strukturer og skråningsparallelle sprekker. De NV-SØ gående sprekkesettene er mindre utviklet og kan danne overføringssprekker. En kinematisk analyse av de strukturgeologiske målingene indikerer mulig utvelting, planær utglidning og kileutglidning. Det ble observert et sprekkesett som kan danne et potensielt glideplan til et 16 000 000 m3 plan utglidningsscenario. Sør for det ustabile fjellpartiet ble det observert slickenlines på et plan. Planet har lignende orientering som det potensielle glideplanet. En Analyse av foliasjonsmålingene antyder folding om en foldeakse med svakt sørvestlig fall. Dette kan tyde på at en foldesjenkel kan danne grunnlaget for et mulig lavvinklet glideplan. Kildeutspring i underkant av fjellpartiet kan være en kildehorisont og indikere utgående for dette glideplanet. Sammen med den bakre grabenstrukturen kan det lavvinklede glideplanet danne en avgrensing til et 180 000 000 m3 scenario.

Det ustabile fjellpartiet Tussen klassifiseres til et komplekst område med en kombinasjon av planær forkastningsteori og plan utglidning i front.
Beskrivelse
Geologi og geofare Avdeling for Ingeniør og Naturfag Juni 2017

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit
 

 

Bla i

Hele arkivetDelarkiv og samlingerUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifterDenne samlingenUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifter

Min side

Logg inn

Statistikk

Besøksstatistikk

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit