Prosedyrer og sjekklister ombord på norske forsyningsfartøy
Bachelor thesis
Permanent lenke
http://hdl.handle.net/11250/2392471Utgivelsesdato
2016-06-14Metadata
Vis full innførselSamlinger
Sammendrag
I denne oppgaven har vi fokusert på prosedyrer og sjekklister innen den norske offshorenæringen, og har valgt tema:
Prosedyrer og sjekklister ombord på norske forsyningsfartøy
Vi kom derfra frem til problemstillingen:
Hvordan oppfattes prosedyrer og sjekklister som sikkerhetsbarrierer, på norske forsyningsfartøy sammenlignet med det norske Luftforsvaret?
For å spisse oppgaven enda mer, baserer vi studien på et case – et forsyningsfartøy – hvor vi intervjuet 4 dekksoffiserer. For å få et helhetlig bilde på hva som påvirker prosedyrene og sjekklistene ombord på forsyningsfartøyet, valgte vi å intervjue en HSEQ-representant fra rederiet som forsyningsfartøyet tilhørte, en konsulent med innsikt i prosedyrer og sjekklister, og Sjøfartsdirektoratet. Som temaet vårt viser, er vi interessert i å se på oppfatningen av prosedyrer og sjekklister, ombord på forsyningsfartøyet sammenlignet med det norske Luftforsvaret. Vi har derfor intervjuet 2 piloter derfra.
Vi har valgt å bruke en kvalitativ metode og datainnsamlingen har bestått av semistrukturerte intervjuer. Sjøfartsdirektoratet valgte å besvare våre spørsmål med en uttalelse via e-post.
For å forenkle oversikten og forståelsen av data og resultatene, er oppgaven tematisk oppdelt i 3 deler: Syn på dagens situasjon, behov for forbedring og utformingens påvirkning.
Under følger et utdrag av konklusjonen:
Offiserene ombord på norske forsyningsfartøy og piloter innen det norske Luftforsvaret er enige om at prosedyrer og sjekklister er en viktig sikkerhetsbarriere. Det finnes også tydelige forskjeller på hvilke forhold offiserer ombord på norske forsyningsfartøy og piloter i det norske Luftforsvaret, har til prosedyrer og sjekklister. Prosedyrer og sjekklister ombord på norske forsyningsfartøy har et behov for forbedring og forenkling.